بوتاکس معده و جزئیات آن

5 اردیبهشت 1403
بوتاکس معده

بوتاکس معده روشی است برای درمان چاقی در افرادی که نمی توانند از روش های دیگر لاغری که تهاجمی هستند استفاده کنند.در این روش با استفاده از تزریق سم بوتاکس به عضلات معده این فرایند انجام می شود. در ادامه مطلب از مجله فیت بادی کلینیک با چگونگی این فرایند آشنا می شوید.

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده درمانی برای کمک به کاهش وزن با تزریق سم بوتولینوم به نواحی مشخص شده معده از طریق یک روش آندوسکوپی است. رژیم غذایی نامناسب، پرخوری، ورزش نکردن یا ورزش یا دلایل ژنتیکی می تواند باعث تجمع چربی در بدن شود و اگر این مقدار بیش از حد طبیعی باشد، منجر به اضافه وزن می شود. با بوتاکس معده، انقباضات عضلات معده محدود شده و زمان تخلیه معده به تاخیر می افتد. این روش باعث از دست دادن اشتها در بیمار می شود و در نتیجه با مصرف کمتر غذا، وزن خود را کاهش می دهد. با این حال، بسیار مهم است که بیمار عادات غذایی بهتری را دنبال کند و بعد از عمل ورزش را در زندگی روزمره خود بگنجاند.

این عمل روشی مرسوم برای کاهش وزن است که نیازی به جراحی ندارد. در هیچ قسمتی از بدن در طول عمل برشی ایجاد نمی شود. با استفاده از روش‌ های آندوسکوپی، تزریق‌ ها از طریق دهان به نواحی تحت درمان در معده انجام می ‌شود. هیچ گونه عوارض جانبی گزارش نشده است. بیماران می توانند پس از عمل به زندگی معمول خود بازگردند، زیرا دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است.

عمل بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب است؟

روش بوتاکس معده اساساً می تواند برای هر کسی که مایل به کاهش وزن است استفاده شود. اگرچه این عمل یک روش غیر جراحی است، اما سلامت و وضعیت بیمار تعیین می کند که آیا بیمار برای این روش مناسب است یا نه. این روش برای بیمارانی که شاخص توده بدنی بالای 40 دارند و ممکن است برای درمان از طریق عمل در نظر گرفته شوند، توصیه نمی شود. این روش فقط برای بیمارانی اعمال می شود که اضافه وزن دارند اما به اندازه کافی چاق نیستند که تحت عمل جراحی قرار گیرند. برای این عمل، بیمار باید بالای 16 سال سن داشته باشد. علاوه بر این، بیمار نباید به سم بوتولینوم حساسیت داشته باشد یا بیماری عصب عضلانی داشته باشد.

برای انجام این عمل آزمایشات و معاینات لازم است و نتایج مشخص کننده مناسب بودن بیمار است. بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند زخم معده یا ورم معده باید قبل از استفاده از روش درمان خود با دارو ها را تکمیل کنند. پس از بهبودی کامل بیماری های زخم معده و گاستریت می توان از بوتاکس معده استفاده کرد.

عمل بوتاکس معده چگونه انجام می شود؟

این عمل نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، زیرا در حین و بعد از درمان هیچ دردی احساس نمی شود. مقدار مورد استفاده تزریق مطابق با آزمایشات و نتایج معاینه انجام شده قبل از عمل تعیین می شود. سم بوتولینوم به نواحی معده تزریق می ‌شود تا با روش ‌های آندوسکوپی از طریق دهان درمان شود. این فرآیند با محدود کردن انقباض معده، فرآیند هضم را به تاخیر می اندازد. زمان اعمال این روش تقریبا 20 دقیقه است. پس از اتمام عمل، بیمار پس از 1-2 ساعت تحت نظر مرخص می شود.

قبل و بعد از درمان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

مراقبت های بعد از بوتاکس معده

تقریباً یک هفته قبل از عمل، می توان از دارو های محافظت کننده معده استفاده کرد. 6 ساعت قبل از عمل نباید غذا و نوشیدنی مصرف شود. خوردن و آشامیدن را می توان پس از مصرف ادامه داد، اما مصرف غذا های حاوی کافئین مانند قهوه به مدت 3 روز توصیه نمی شود. پس از این سه روز می توان حداقل از نوشیدن قهوه لذت برد. بیماران برای کاهش وزن در دوره بعد از عمل باید به تغذیه توجه کنند. از مصرف غذا های کم حجم و پر کالری باید خودداری کرد. علاوه بر این، نوشیدنی های اسیدی، شربت های شیرین و غذا های بسته بندی شده باید تا حد امکان کاهش یابد. مصرف الکل باید به حداقل برسد یا به طور کلی از آن اجتناب شود. هیچ محدودیتی برای فعالیت بدنی وجود ندارد.

پس از انجام این عمل باید توصیه های متخصص را رعایت کرد و با کمک متخصص تغذیه برنامه تغذیه جدیدی ایجاد کرد. در صورت رعایت تمام دستورات پزشک، بیمار می تواند در عرض 6 ماه وزن بیشتری کم کند و به وزن مورد نظر خود برسد.

مزایای بوتاکس معده

این درمان مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزنی را که با رژیم لاغری و ورزش نمی توان از دست داد، می توان به طور موثر کاهش داد.
  • از آنجایی که این روش مبتنی بر کاهش اشتها است، روند کاهش وزن به صورت طبیعی پیش می‌رود.
  • عوارض جانبی و مشکلات ناشی از اضافه وزن به تدریج از بین می روند.
  • مانند بالون معده، این کاربرد نیز یک روش جراحی نیست. بنابراین هیچ دردی در حین یا بعد از عمل احساس نمی شود.
  • هیچ برشی در هیچ جای بدن ایجاد نمی شود.
  • به غیر از ناشتا بودن 6 ساعت قبل از عمل و استفاده از دارو های محافظت کننده معده نیازی به آمادگی دیگری ندارد.
  • کاهش وزن تا 8 کیلوگرم در عرض 3 هفته پس از عمل امکان پذیر است.
  • 6 ماه پس از عمل می توان یک عمل تکراری را انجام داد.
  • بیمار می تواند در عرض 2 ساعت پس از عمل 20 دقیقه ای به زندگی روزمره بازگردد.
  • انجام این عمل هیچ خطری ندارد.

آیا عمل بوتاکس معده عملی قطعی در کاهش وزن است؟

این روش یا سایر عمل های مشابه تاثیر 100% در کاهش وزن ندارد. این عمل فقط زمان هضم معده را طولانی می کند و به احساس سیری کمک می کند.

سخن آخر

کاهش وزن با بوتاکس معده

در این مقاله با عمل تزریق بوتاکس در معده آَشنا شدید و دریافتید که این عمل برای چه افرادی مناسب است. در روزگاری که در افراد میل شدید به زیبایی وجود دارد، داشتن یک اندام متناسب جزء اولین گزینه ها برای زیبایی خواهد بود. از این رو، بسیاری از افراد به سراغ روش‌ های لاغری جدید از جمله مصرف قرص ‌ها، عمل ‌های جراحی پر عوارض و سخت می ‌روند تا لاغری و کاهش وزن را تجربه کنند، چرا که از تمام راه‌ ها خسته شده‌اند و به نوعی فکر می کنند دیگر نمی ‌توانند از طریق رژیم، اضافه وزن خود را پایین بیاورند. اگر تصمیم گرفتید که جراحی داشته باشید، قبل از آن به شما توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه نمائید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.