همه چیز در مورد رژیم اورنیش

18 آذر 1402

رژیم اورنیش کشف دکتراورنیش رییس موسسه تحقیقات پزشکی در سوسالیتو در اوایل دهه 90 میلادی می باشد. رژیم اورنیش یک رژیم گیاهی می باشد و در کاهش خطر بیماری های قلبی موثر می باشد. دکتر اورنیش و تیم تحقیقاتی اش بر این باورند که رژیم غذایی اورنیش در کنار ورزش به کاهش وزن کمک میکند. از این رو رژیم لاغری اورنیش به شهرت رسید و بسیاری از افراد شناخته شده از این رژیم پر طرفدار استفاده کردند. در ادامه با مجله لاغری فیت بادی کلینیک همراه باشید تا بیش تر با این رژیم لاغری آشنا شوید.

رژیم اورنیش چیست ؟

رژیم اورنیش چیست ؟

رژیم غذایی اورنیش از دسته رژیم های غذایی کم چرب می باشد در واقع این رژیم لاغری بیشتر بر پایه ی سبزیجات غلات کامل و میوه ها و حبوبات است. همچنین سویا و سفیده ی تخم مرغ و گروهی از لبنیات فاقد چربی در این رژیم مجاز است. به گفته ی دکتر اورنیش رعایت این رژیم و تغییر در عادات غذایی به کاهش وزن و روند بهبود بیماری های مزمن مانند سرطان پروستات بیماری قلبی و دیابت سرعت می بخشد. وی معتقد است این رژیم با فعال کردن ژن های بهبود دهنده ی سلامت در سطح سلولی کار می کند. اما رژیم غذایی اورنیش بسیاری ازمواد غذایی را برای استفاده محدود می کند.

چگونه رژیم اورنیش را دنبال کنیم؟

دنبال کردن رژیم اورنیش مانند باقی رژیم ها کار آسان و ساده ای نیست. در این رژیم، کالری شماری وجود ندارد زیرا موادی مثل گوشت مرغ و گوشت قرمز و ماهی در این رژیم وجود ندارد و تنها مقدار کمی چربی آجیل ها و دانه ها و سبزیجات در این رژیم استفاده می شوند. میوه ها سبزیجات غلات کامل حبوبات و غذاهای دارای سویا بخش اصلی این رژیم به شمار می آیند.

سفیده تخم مرغ در این رژیم مجاز است همچنین می توانید از محصولات لبنی کم چرب برای دو وعده یا بیشتر در روز استفاده کنید. چربی های مفید باید 10 درصد از کالری بدن شما را تشکیل دهند و این چربی های مفید باید از چربی های موجود در غذای کامل مثل غلات و حبوبات تامین شود. در این رژیم برنامه  خاصی برای تامین پروتئین وجود ندارد و همانطور که در بالا توضیح دادیم این رژیم بر اساس گیاهان می باشد.

در این رژیم 3وعده و یا کمتر وعده غذایی دارید که این وعده های غذایی بهتراست از خانواده آجیل ها و دانه ها باشند در این وعده ها باید 3گرم چربی وجود داشته باشد همچنین این رژیم در کنار ورزش برای کاهش وزن موثر می باشد و توصیه می شود زمان ورزش کمتر از 30 دقیقه نباشد.

مزایای لاغری با رژیم اورنیش چیست ؟

مزایای لاغری با رژیم اورنیش

این رژیم مزایایی برای سلامت بدن دارد:

کمک به کاهش وزن

رژیم غذایی اورنیش با تمرکز بر روی سبزیجات و میوه ها و دانه ها و غلات کامل و حبوبات گزینه مناسبی برای کاهش وزن می باشد. طبق تحقیقاتی که بر روی 20 نفر انجام شده که از رژیم اورنیش استفاده کردند مشخص شد که در طی 3 ماه این افراد حدود 3.3 کیلوگرم کاهش وزن داشته اند که این مقدار کاهش در مقایسه با محبوب ترین رژیم ها نیز بیشتر بوده است. اما باید بدانیم هیچ وقت رژیم غذایی گیاهی جایگزین خوبی برای چربی های مفید بدن ندارد.

پیشگیری از بیماری ها

مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی اورنیش از بیماری های مزمن پیشگیری می کند. در واقع رژیم غذایی گیاهی بیماری های مزمن مثل دیابت و سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد و کنترل می کند.

همچین این رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان روده و معده و پروستات را بسیار کاهش دهد. همچنین رژیم غذایی اورنیش می تواند سطح کلسترول چربی خون والتهاب را پایین بیاورد.

معایب رژیم غذایی اورنیش چیست ؟

نبود چربی های سالم

با وجود آنکه این رژیم مزایایی دارد باید به معایب آن هم اشاره کرد در این رژیم تنها 10 درصد کالری دریافتی روزانه از چربی ها بدست می آید. این در صورتی است که پزشکان بر این باورند که برای تثبیت سلامت در بدن 20 تا30 درصد کالری ها از چربی ها جذب شود. همچنین بزرگترین عیب این رژیم غذایی می توان به حذف منابع پروتئین حیوانی اشاره کرد  با این کار آمینواسیدهای مفید به بدن نمی رسد.

خطر کمبود مواد مغذی

حذف گوشت و بعضی از مواد غذایی حیوانی خطر کمبود غذایی را به دنبال دارد.

نبود مواد مغذی مهم در رژیم غذایی گیاهی

مطالعات دانشمندان نشان می دهد که رژیم غذایی گیاهی مقدار کمتری از کلسیم و پروتئین و ویتامین و زینک را دارند. در کنار رژیم غذایی اورنیش بهتر است از مولتی ویتامین ها استفاده شود برای تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن.

ورزش در رژیم غذایی اورنیش

در رژیم غذایی اورنیش توجه ویژه ای به ورزش می شود و شما برای تحقق هدفتان بهتر است از بخش ورزشی طیف پیروی کنید. شاید شما هدفتان کنترل دیابت و کاهش وزن و یا بهبود عارضه ی قلبی باشد. این ورزش ها شامل ترکیبی از حرکات قدرتی و انعطاف پذیر و هوازی می باشد. با این حال به دلیل محدودیت کالری و انرژی که از چربی ها جذب بدن می شود امکان دارد انرژی کافی برای انجام ورزش را نداشته باشید و یا بعد از انجام ورزش احساس خستگی کنید.

غذاهایی که در رژیم اورنیش استفاده می شوند

غذاهایی که در رژیم اورنیش استفاده می شوند
 • میوه ها: سیب، موز، پرتغال، کیوی، گریپ فروت، توت، انار
 • سبزیجات: بروکلی، گل گندم، کلم، فلفل ها، پیاز، اسفناج
 • غلات کامل: کینوا، گندم سیاه، جو، برنج قهوه ای
 • منابع پروتئین: شاه دانه، توفو، سفیده تخم مرغ
 • گیاهان و ادویه ها:سیر، زرد چوبه، پونه کوهی، جعفری، ریحان، دارچین

 غذاهایی که دررژیم اورنیش باید محدود شوند

 • آجیل ها و دانه ها گردو، بادام، دانه چیا، تخم کتان، تخم کدو، بادام هندی
 • غذاهای بسته بندی شده کم چرب
 • نوشیدنی های کافئین دار
 • محصولات لبنی
 • چربی ها
 • کربوهیدرات های تصفیه شده
 • غذاهای فرآوری شده

غذاهایی که در رژیم اورنیش ممنوع می باشد

 • گوشت: گوشت گوساله، بز، بره
 • غذاهای دریای: سالمون، ماهی تن، ماهی کولی، ساردین، میگو
 • گوشت پرندگان: مرغ، بوقلمون، اردک، غاز
 • زرده تخم مرغ

 همانطور که در بالا خواندید رژیم غذایی اورنیش به شدت محدود کننده است و پایبند بودن به آن بسیار سخت است. همچنین در این رژیم مواد مغذی مانند امگا3  که از خوردن گوشت ماهی به بدن ما می رسد و یا کلسترول ضروری که در زرده تخم مرغ وجود دارد و برای بدن ما مفید است منع می شود. درواقع این رژیم مورد تایید بسیاری ازمتخصصین رژیم غذایی  نمی باشد در نتیجه بهتر است برای کاهش وزن رژیمی را انتخاب کنید که با وجود تنوع غذایی، مواد مغزی بدن را تامین کند و همچنین کاهش وزن را به دنبال داشته باشد.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.