رژیم شوک چیست و آیا ادعاهای آن درست است؟

4 بهمن 1402
رژیم لاغری شوک

رژیم غذایی های مختلفی در دنیا وجود دارد که اکثرا تاثیر گذار نیستند و یا برخی از رژیم ها تاثیر موقتی دارند. بعضی از آنها هم ادعا دارند که با پیروی از آنها سریع وزن کم می کنید و همانطور خواهید ماند. یکی از خاص ترین و پرطرفدار ترین رژیم ها رژیم شوک است. هدف اصلی رژیم شوک وارد کردن شوک به بدن است که بتواند خیلی فعالانه کالری بسوزاند و چربی های شما را آب کند. این رژیم لاغری با یک برنامه منظم از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن جلوگیری و از وارد شدن بدن به فاز قحطی جلوگیری می کند. در ادامه با مجله فیت بادی کلینیک همراه باشید تا با اینکه رژیم شوک چیست و آیا ادعاهای آن درست است؟ صحبت کنیم.

رژیم شوک چیست؟ 

رژیم شوک چیست؟ 

رژیم شوک، یک رژیم غذایی کوتاه مدت و شدید است که هدف آن کاهش وزن سریع است. این رژیم ها معمولاً شامل محدودیت شدید کالری، روزه داری یا حذف گروه های غذایی خاص می شود. هدف اصلی این رژیم ها دریافت کم کالری مورد نیاز بدن است که باعث کاهش وزن می شود.

رژیم های شوک ممکن است نتایج کاهش وزن سریع را ارائه دهند، اما یک رویکرد پایدار یا سالم برای مدیریت طولانی مدت وزن نیست. در عوض، اتخاذ یک رژیم غذایی متعادل و گنجاندن فعالیت بدنی منظم در سبک زندگی، می تواند منجر به کاهش وزن پایدار و بهبود سلامت روحی و جسمی شود.

ادعاهای رژیم شوک

رژیم شوک

از آنجایی که وعده های غذایی این رژیم بسیار چشمگیر است، نظر افرادی که قصد دارند کاهش وزن زیادی داشته باشند را به خود جلب می کند. رژیم غذایی شوک ادعا می کند کسانی که بیشترین اضافه وزن را دارند، بیش از 15 کیلو فقط در دو هفته یا 15 روز کم می کنند. در مدت رژیم از شما می خواهند که تمام قدرت اراده خود را برای مدت زمان کوتاهی بکار بگیرید تا بتوانید نتیجه بگیرید. در این رژیم لاغری، 5 روز سخت گرفته می شود و 2 روز را طبق زمانی که قبل رژیم غذا می خوردید، غذا می خورید. این ترتیب یک مرتبه ی دیگر ادامه پیدا می کند و سپس یک روز دیگر هم رژیم گرفته می شود تا 15 روز تکمیل شود. اما آیا با این روش در 15 روز حتما 15 کیلو وزن کم می شود؟

افرادی هستند که این رژیم را قبلا امتحان کرده اند و نتیجه هم گرفته اید اما این رژیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به دلیل اینکه این رژیم کمبود مواد مغذی را به همراه دارد و پس از اتمام دوره رژیم غذایی احتمال بازگشت وزن وجود دارد.

👈بیش تر بخوانید: آیا بهترین کلینیک لاغری در تهران را می شناسید؟

دلایل اصلی نگرانی درباره رژیم شوک چیست؟

دو دلیل اصلی برای نگرانی وجود دارد که در ادامه در مورد آن ها گفته شده است:

 1.  این رژیم غذایی از نظر مواد مغذی کامل و سالم نیست و بسیاری از مواد غذایی مهم و سالم را در برنامه غذایی خود ندارد. زمانی که شما نمی توانید مصرف غذای زیادی داشته باشید، بدون شک دچار مشکلاتی مثل ریزش مو، کمبود مواد مغذی، کمبود ویتامین ها، یبوست و مشکلات گوارشی می شوید.
 2.  ثباتی ندارد و حتی اگر در همان ابتدا وزنی کم کنید، ادامه دادن رژیم و تعهد به این رژیم بسیار سخت است. در این رژیم وزن پایین رفته خیلی سریع به حالت ولیه یا بیشتر از حالت اولیه بر می گردد و همان حالت رژیم یویو ( پایین آمدن و افزایش ناگهانی وزن ) رخ می دهد.

هدف از رژیم شوک

هدف اصلی رژیم شوک، ایجاد یک شوک در بدن است که باعث افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی می شود. این رژیم ها معمولاً در طی چند روز یا هفته های اول نتایج قابل توجهی در کاهش وزن نشان می دهند.

با این حال، رژیم شوک دارای عوارض جانبی بالقوه ای نیز است. این عوارض جانبی می تواند شامل خستگی، سردرد، یبوست، و کمبود مواد مغذی باشد. همچنین، رژیم شوک معمولاً برای کاهش وزن پایدار توصیه نمی شود. در نهایت، تصمیم گیری درباره اینکه آیا رژیم شوک برای شما مناسب است یا خیر، باید با مشورت با یک متخصص تغذیه انجام شود.

قوانین رژیم شوک چیست؟

قوانین رژیم شوک لاغری

این مدل رژیم لاغری هم مانند سایر رژیم های غذایی قوانین خاص خود را دارند که بایستی رعایت شود. برخی از قوانین را در ادامه بیان کرده ایم:

 • ممنوعیت نوشیدن الکل
 • آب باید به میزان زیادی مصرف شود.
 • ترکیب کردن وعده های غذایی ممنوع است. بایستی هر وعده را در زمان درست خورده شود.
 • در دو روز آخر هفته پرخوری نکنید.

در این مدل رژیم صبحانه در روزهای رژیم غذایی یک مدل است:

 • یک واحد میوه ( پرتقال، گلابی، لیمو شیرین می توان استفاده کرد ) به جز موز.
 • یک فنجان قهوه یا چایی ( بدون شیر، شکر و شیرین کننده)
 • دو عدد بیسکوییت

👈بیش تر بخوانید: رژیم لاغری سریع باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از رژیم شوک چه انتظاری می توان داشت؟

بر اساس ادعای این رژیم شما می توانید در مدت زمان کوتاهی وزن کم کنید به دلیل اینکه حجم مواد غذایی در رژیم بسیار محدود است (البته این اتفاق بیشتر وزن آب بدن شما را کم می کند)، اما بر اساس تجربیات افرادی که این رژیم را امتحان کرده اند گفته شده رژیم سبب بی حالی و ضعف شدید می شود و پس از مدتی که می گذرد فرد تمایل به پر خوری می کند. همچنین یکی از افراد که این رژیم را امتحان کرده است چنین گفته: من 25 کیلو اضافه وزن داشتم و این مقدار را پزشک تعیین کرده بود، در این وزن ثابت مانده بودم و اصلا حس خوبی نداشتم، یک روز در گوگل با رژیم شوک آشنا شدم و تصمیم گرفتم امتحانش کنم. در واقعیت وزن زیادی کم کردم نه کل 25 کیلو اما مقدار کاهش وزن کاملا معلوم بود. مشکل رژیم غذایی شوک این بود که بیشتر اوقات احساس خستگی و ضعف داشتم و زمانی که به علت مسافرت کاری، رژیم را کنار گذاشتم متوجه شدم تمام وزنی که کم کرده بودم برگشته است. علاوه بر این دیگر عادت درست غذایی را رعایت نمی کردم، چون تا قبل از رژیم غذای زیادی نمی خوردم و رژیمم فقط کم خوردن بود.

چگونه می‌ توان رژیم شوک را با خیال راحت گرفت؟

اجرای یک برنامه غذایی شوک سخت نیست. با این حال، از سرگیری رژیم غذایی معمول خود پس از پایان دوره رژیم شوک، یک مساله واقعی است. افزایش فوری کالری دریافتی علاوه بر این که مفید نیست ضرر هم دارد. پس بهترین روش لاغری این است که بعضی از غذاهای کم کالری را از لیست رژیم در رژیم غذایی روزانه خود حفظ کنید و میزان کالری که در روز دریافت می کنید را به طور مداوم بررسی کنید.

علاوه بر این مسئله، برای جبران کردن افزایش کالری دریافتی، از یک برنامه تمرینی سالم استفاده کنید. مهم ترین مزیتی که این روش دارد این است که کالری و چربی بدن شما در فرایند عضله سازی و تقویت متابولسیم بدن استفاده می شود.

انواع عوارض رژیم شوک چیست؟ 

این رژیم با محدودیت شدید کالری، باعث کاهش وزن قابل توجهی در کوتاه مدت می شود. اما عوارض رژیم شوک می تواند بسیار جدی باشد.

از جمله عوارض رژیم شوک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردردهای میگرنی: کمبود انرژی در بدن می تواند باعث سردردهای میگرنی شود.
 • کم آبی شدید بدن: کاهش مصرف آب در رژیم شوک، می تواند باعث کم آبی شدید بدن شود.
 • از دست دادن ویتامین و مواد معدنی لازم برای بدن: رژیم شوک باعث از دست رفتن ویتامین و مواد معدنی ضروری برای بدن می شود.
 • سو تغذیه: رژیم شوک می تواند باعث سو تغذیه شود.
 • یبوست: رژیم شوک می تواند باعث یبوست شود.

علاوه بر این، رژیم شوک می تواند باعث بروز مشکلات زیر نیز شود:

 • اختلالات قاعدگی در زنان
 • کاهش استقامت بدن
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی
 • افزایش خطر ابتلا به افسردگی

به همین دلیل، توصیه می شود قبل از شروع رژیم شوک، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

انواع رژیم شوک

این رژیم ها معمولاً برای مدت کوتاهی، مانند 3، 7، یا 14 روز، اجرا می شوند. هدف از رژیم شوک، کاهش وزن سریع و ایجاد انگیزه برای ادامه رژیم غذایی سالم است.

انواع رژیم شوک عبارتند از:

 • رژیم شوک سه روزه: رژیم شوک ۳ روزه، یکی از معروف ترین رژیم های شوک است. در این رژیم، افراد فقط می توانند از آب، چای سبز، و مقدار محدودی از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند.
 • رژیم شوک 7 روزه: این رژیم، مشابه رژیم شوک 3 روزه است، اما مدت زمان بیشتری اجرا می شود. در این رژیم، افراد می توانند از پروتئین نیز استفاده کنند.
 • رژیم شوک 14 روزه: این رژیم، طولانی ترین نوع رژیم شوک است. در این رژیم، افراد می توانند از انواع غذاها، اما با کالری محدود، استفاده کنند.

رژیم شوک برای استپ وزنی

رژیم شوک برای استپ وزنی

استپ وزنی، وضعیتی است که در آن فرد با وجود رعایت رژیم غذایی و ورزش، دیگر وزن کم نمی کند. در این شرایط، این رژیم می تواند به عنوان یک راهکار موثر برای شکستن استپ وزنی و ادامه روند کاهش وزن استفاده شود.

رژیم شوک، رژیمی با محدودیت شدید کالری است که معمولاً برای مدت کوتاهی، مانند 3 تا 7 روز، انجام می شود. این رژیم باعث می شود که بدن به حالت قحطی برود و برای تامین انرژی مورد نیاز خود، مجبور به سوزاندن چربی ها شود.

👈بیش تر بخوانید: رژیم لاغری سه روزه چه مزایا و معایبی دارد؟

نتیجه گیری کلی

رژیم لاغری شوک

رژیم غذایی شوک هیچ پایه و اساس علمی و تغذیه ای ندارد. این موضوع هم کاملا مشخص است که حذف بعضی از مواد غذایی و کاهش شدید مصرف کالری حتما به کاهش وزن کمک می کند. اما کاهش وزن در اصل بایستی با هدف سلامتی همراه باشد، در غیر این صورت آن رژیم هیچ ارزشی نخواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال یک رژیم لاغری اصولی هستید؛ حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا علاوه بر لاغری و کاهش وزن دائمی در کنار آن سلامتی بدنتان هم ارتقا پیدا کند.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.