رژیم شیر و همه چیز در مورد آن

20 دی 1402
رژیم شیر

شیر به دلیل میزان چربی زیاد و کالری زیادش تغذیه مناسبی برای لاغری و کاهش ورزن محسوب نمی شود. اما در رژیم شیر مواد های غذایی دیگر حذف شده و فقط از شیر استفاده می شود. این رژیم یکی از انواع رژیم های لاغری معروف است اما آیا این رژیم، رژیم خوب و سالمی است؟

اگر تمایلی برای گرفتن این رژیم دارید در ادامه این مطلب از مجله فیت بادی کلینیک به جزئیات و عوارض و مزایا این رژیم می پردازیم.

رژیم شیر چیست؟

رژیم شیر چیست؟

این رژیم لاغری رژیم سختی است که فرد در طول این رژیم که تقریبا بین 2 هفته تا یک ماه می باشد تنها باید شیر مصرف کند. فرد در این رژیم در هر وعده صبحانه، ناهار، شام تنها می تواند 2 لیوان شیر مصرف کند. در واقع چیزی حدود 8 لیوان شیر!

شیر شامل فسفر، منیزیم، ویتامین ب، کلسیم و پروتئین وبه دلیل داشتن این مواد مغذی گزینه خوبی برای لاغری و کاهش وزن می باشد. البته شیر کم چری به دلیل کالری و چربی پایین اش گزینه بهتری می باشد.

انواع رژیم شیر

انواع رژیم شیر

در رژیم شیر بعد از مدت کوتاهی فرد دچار کاهش وزن و لاغری شده اما در کنار لاغری بدن نیز و فیبر و مواد مغذی خود را ازدست می دهد.

در این رژیم شما می توانید در کنار شیر از خرما یا موز استفاده کنید. این رژیم دارای 4 وعده است که در 3 وعده آن شما می توانید از شیر در کنار خرما یا موز استفاده کنید اما در وعده دیگر نمی توانید شیر مصرف کنید.

رژیم شیر و موز

این رژیم به رژیم 3 روزه هم معروف است ودر آن شما فقط می توانید روزی 3 لیوان شیر و 4 عدد موز همراه باهم یا جدا مصرف کنید.

فقط باید مراقب باشید که این رژیم از 4 روز بیشتر نشود زیرا در صورت ادامه دادن بیشتر این رژیم خطرات زیادی برایتان به همراه خواهد داشت.

رژیم شیر و موز 2 هفته ای

شما می توانید با گرفتن رژیم شیر حدود 7 کیلو گرم در 14 روز وزن کم کنید.

کسانی که می خواهند در مدت زیادی وزن کم کنند می توانند از این رژیم کمک بگیرند. رژیم شیر و موز همراه با غذا های دیگر در کاهش وزن شما می تواند موثر باشد. در این رژیم غذایی صبحانه وعده بسیار مهمی محسوب می شود. شما می توانید برای صبحانه تان در کنار شیر از خرما و موز استفاده کنید.

برای ناهار می توانید از دو لیوان شیر در کنار دو عدد خرما و نصفه موز استفاده کنید تا گرسنگی تان برطرف شود.

این رژیم غذایی شامل میان وعده هم می باشد و میان وعده آن هم نیز شامل شیر می باشد که شما می توانید در کنار شیر، موز هم مصرف کنید.

در وعده شام خود باید شیر را حذف کرده و از مرغ استفاده کنید. اگر گام به گام با این رژیم پیش بروید به سرعت وزن خود را کم خواهید کرد.

عوارض رژیم شیر و موز

این برنامه غذای علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن و لاغری شدید شما می شود می تواند عوارض جدی برای شما و سلامتی تان داشته باشد.

این رژیم به دلیل کمبود مواد مغذی و آهن به هیچ عنوان انتخاب خوبی برای خانم  هایی که پریود هستند نمی باشد و نمی تواند نیازهای بدن شما را تامین کند.

برای اینکه این رژیم لاغری سریع سلامتی شما را تهدید نکند بهتر است به صورت مداوم و به مدت طولانی آن را نگرفته وبه خود و بدن تان استراحت دهید. پس اگر این رژیم را مدت 2 هفته به طور مداوم ادامه دهید باعث می شود به بدنتان صدمات جبران ناپذیری وارد شود.

رژیم شیر و خرما

زمانی که برای گرفتن این رژیم توصیه شده است 2 هفته می باشد. در این رژیم شما فقط می توانید در روز شیر و خرما و دو عدد میوه استفاده کنید. به طور مثال می توانید برای شام مرغ کبابی یا آب پز همراه با سالاد بدون چربی و یک سیب زمینی کبابی یا آب پز مصرف کنید.

طول دوره این رژیم 14 روز می باشد و چون قبل از خواب بدن نیاز به کالری بستری برای متابولیسم دارد به همین دلیل وعده شام کم متفاوت است.

رژیم شیر و خرما 12 روزه

اگر قصد لاغری و کاهش وزن سریع دارید می توانید این رژیم 12 روزه را بگیرید اما باید به خاطر داشته باشید این بازه زمانی برای این رژیم طولانی است و ممکن است به بدنتان آسیب جدی وارد شود. زیرا اگر بخواهید در رژیم خود تنها از شیر و خرما استفاده کنید و مواد غذایی دیگر را حذف کنید ممکن است بدنتان با کمبود مواد معدنی و مغذی روبه رو شود.

اگر در این رژیم وعده ناهار یا شام خود را متفاوت قرار دهید در این صورت این رژیم آسیب کمتری به بدنتان وارد می کند. این برنامه غذایی اگر در 3 روز اجرا شود می تواند کاهش وزن خوبی برای شما به ارمغان بیاورد و آسیبی به شما وارد نکند.

رژیم شیر سه روزه

رژیم شیر سه روزه یک رژیم غذایی کم کالری است که به شما کمک می کند تا در عرض سه روز تا 2 کیلوگرم وزن کم کنید. این رژیم شامل مصرف روزانه 3 تا 4 عدد موز و 2 تا 3 لیوان شیر پرچرب است. شیر منبع خوبی از پروتئین، کلسیم و سایر مواد مغذی است که به شما کمک می کند تا احساس سیری کنید و از کاهش وزن سریع جلوگیری کنید.

رژیم شیر و دارچین

این رژیم یکی از رژیم های بسیار خوب می باشد. زیرا دارچین موجود در این رژیم لاغری باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و در لاغری تاثیر فروانی می گذارد همچنین برای سلامتی بسیار مفید می باشد. در این رژیم شما می توانید دارچین مصرفی تان را به 3 وعده صبح 500 میلی گرم ناهار 1000 میلی گرم و شام 500 میلی گرم تقسیم کنید. مصرف این مواد غذایی در این رژیم منع می باشند مثل: کدو حلوایی، انبه، آجیل ها و روغن های چرب، تخم کدو و نوشیدنی های گازدار.

رژیم 3 روزه شیر و دارچین

دارچین باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می شود و مخصوصا برای کسانی که دچار کم کاری تیروئید هستند و به این دلیل چاق شده اند بسیار مفید می باشد.

دارچین یکی از ادویه های پر مصرف ایرانیان است که از آن در تزئین غذاهایشان بسیار استفاده می کنند.

برای استفاده از شیر و دارچین کافی است 2 لیوان شیر را بر روی حرارت گذاشته و بعد از این که داغ شد دارچین را به آن اضافه کرد و آن را هم زد.

خواص رژیم شیر

خواص رژیم شیر

این رژیم غذایی می تواند برای کاهش وزن، بهبود سلامت استخوان ها و پیشگیری از برخی بیماری ها مفید باشد. یکی از مهم ترین خواص رژیم شیر، کاهش وزن است. شیر و محصولات لبنی سرشار از پروتئین هستند که می توانند به افزایش احساس سیری و کاهش اشتها کمک کنند. علاوه بر این، شیر دارای کالری کمی است و می تواند به کاهش کالری دریافتی در طول روز کمک کند.

رژیم شیر همچنین برای سلامت استخوان ها مفید است. شیر منبع خوبی از کلسیم، فسفر و ویتامین D است که برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری هستند. این مواد مغذی به تقویت استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک می کنند.

علاوه بر این، رژیم شیر می تواند برای پیشگیری از برخی بیماری ها مفید باشد. شیر منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است که می توانند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و برخی بیماری های خودایمنی کمک کنند.

با این حال، لازم است توجه داشته باشید که رژیم شیر باید به طور صحیح انجام شود تا از عوارض جانبی احتمالی آن جلوگیری شود. این رژیم غذایی باید تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود و نباید بیش از چند هفته ادامه داشته باشد.

برنامه غذایی رژیم شیر

برنامه غذایی رژیم شیر

در رژیم شیر، شما باید در طول روز به طور مرتب شیر بنوشید. همچنین می توانید از محصولات لبنی دیگر مانند پنیر، ماست و کره نیز استفاده کنید.

نمونه برنامه غذایی رژیم شیر

صبحانه:

 • یک لیوان شیر کامل
 • یک عدد تخم مرغ

ناهار:

 • یک لیوان شیر کم چرب
 • یک عدد سیب

شام:

 • یک لیوان شیر کامل
 • یک کاسه سوپ سبزیجات

تنقلات:

 • یک لیوان شیر کم چرب
 • یک عدد میوه

نکات مهم در رژیم شیر

 • قبل از شروع رژیم شیر، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.
 • اگر دچار بیماری خاصی هستید، قبل از شروع رژیم شیر، با پزشک خود مشورت کنید.
 • در طول رژیم شیر، به مقدار کافی آب بنوشید.
 • اگر دچار عوارض جانبی مانند حالت تهوع، اسهال یا نفخ شدید، مصرف شیر را کاهش دهید یا رژیم را قطع کنید.

نتیجه گیری

نه تنها این رژیم بلکه بسیاری از رژیم های کاهش وزن علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن می شوند عوارض جانبی زیادی برای بدن دارند و صدمات زیادی به بدن تان وارد می کنند.

راه های دیگری وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها در مدت بیشتر اما به روش سالم تری وزن کم کنید. بنابر این به دنبال بهترین روش لاغری بروید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.